MOTIVÁCIA

MOTIVÁCIA

Čo nás motivuje vstať každý deň a prebojovať sa do dňa ďalšieho, posunúť sa o kus ďalej, či už v biznise alebo v súkromí? Veľakrát si kladiem túto  otázku ako nabrať správnu motiváciu a dostatok síl.  Motivačné citáty, preafektované knihy a iné zdroje sú síce pekná vec, ale vo svojej podstate je to len trápne klišé, ktoré k reálnemu posunu veľmi nepomôžu. Jediná cesta vpred je boj, ktorý človek musí vyhrať sám so sebou. Rozum, vedomie a svedomie nás v určitom slova zmysle brzdia, no zároveň sú jedinými nástrojmi, skrz ktoré je to možné.

V dnešnom svete plného negativizmu, podrazov, závisti a hlúposti je veľmi ťažké podnikať. No pre mnohých ľudí je to našťastie aj motivácia ako sa prebiť spoločenským bahnom skazenosti a skutočne niečo vytvoriť. Veľmi ma teší, že začínam konečne aj vo svojom okolí vnímať fenomén, ako mladí ľudia tvoria firmy a projekty nie len primárne na rýchlu tvorbu zisku, ale chcú priniesť na svet aj niečo zmysluplné, niečo skutočné. Obdivujem to o to viac, ak vidím, že konzum a nenažranosť ešte stále naberajú na sile.  Možno berieme v dnešnej dobe príliš veľa vecí za samozrejmosť, luxusné autá, drahé apartmány, nákupy v Miláne sa u mnohých ľudí nejako považujú za to pravé. Samozrejme, že tieto a podobné hmotné statky majú a vytvárajú lepší pocit, ale zmysel tomu uniká v tej chvíli, ak to človek považuje za svoj cieľ, za podstatu všetkého. Jaguár za 120 000€ určite vyvolá veľmi príjemné emócie, ale stále sa pozastavujem nad pomernou krátkozrakosťou niektorých jedincov ak to považujú za alfu a omegu svojho bytia. Ako keby veľa ľudí nechcelo pracovať, budovať, ale len mať. Viac, hneď a veľa. Vždy budem rešpektovať ľudí, ktorí skutočne vstali z nuly a dokázali bez násilia a rozkrádania vybudovať niečo zmysluplné, niečo veľké a ešte si popri svojom úspechu aj pamätajú odkiaľ prišli. Našťastie je ich stále viac, ľudský intelekt a odhodlanie nabralo v 21.storočí veľmi sľubný smer a pevne verím, že korupcia, rodinkárstvo či povolanie syn/dcéra budú nútené aspoň z časti ustúpiť.

Čo chcem vlastne týmto všetkým povedať? V podstate jednu veľmi jednoduchú vec. Už dávnejšie som sa opýtal prostú otázku človeka, ktorého veľmi rešpektujem. Tým človekom je dnes už dobre známy Michal Truban. Otázka znela v duchu kedy je ten správny čas začať podnikať, respektíve či je vek v ktorom je takéto rozhodnutie už zbytočné. Odpoveď ma veľmi pozitívne nabudila. S odstupom času som aj ja zástanca názoru, že začať podnikať nie je nikdy neskoro. Skvelým príkladom je aj história vzniku KFC, preto sa snažím viac cestovať, počúvať skúsenejších a učiť sa, hlavne sa učiť. Správny pomer pokory a dravosti sú dobrým základom pre každý biznis. Človek má v dnešnom svete jedinú istú investíciu, ktorá sa mu zaručene oplatí a tou je cestovanie, spoznávanie nových miest, ľudí, kultúr a hlavne samého seba.

Verím, že sa nám aj na ďalekom východe podarí zoskupiť ľudí, ktorí zmýšľajú podobne a sú plný nápadov a chuti do života. Ľudí, ktorí radi poskytnú svoje skúseností a znalosti ďalším a tak spoločne založíme dobré základy pre zdravý biznis, ktorý nie je elementárne založený na kradnutí, krátení DPH, ale na skutočnom cieli vytvoriť niečo viac, niečo zmysluplné.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Your comment:

Your name: